Valders
Wrestling Varsity Schedule    (as of 08-16-18)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Thursday, Nov 29, 2018
Meet  7:00PM  Chilton-Hilbert  Valders High School
Gymnasium HS (All 3 Courts) Full Gym
 
       
Saturday, Dec 1, 2018
Invitational  9:00AM  Away vs. Slinger,
Arrowhead,
Beaver Dam,
Burlington Area School District,
De Pere,
DeForest,
Delavan-Darien,
Fort Atkinson,
Homestead,
Kewaskum,
Muskego,
Oshkosh North,
South Milwaukee,
Waukesha West,
West Bend East Suns 
Slinger High School         
Thursday, Dec 6, 2018
Meet  7:00PM  Away vs. New Holstein  New Holstein High School         
Saturday, Dec 8, 2018
Game  9:00AM  Away vs. Cedarburg,
Greendale,
Greenfield,
Kenosha Indian Trails,
Oconomowoc,
Racine Case,
West Allis Nathan Hale,
Wilmot Union 
Cedarburg High School         
Thursday, Dec 13, 2018
Meet  7:00PM  Away vs. Two Rivers  Two Rivers High School         
Saturday, Dec 15, 2018
Game  9:30AM  vs. Shawano Community,
Marinette,
Peshtigo,
Antigo,
Bonduel,
Brillion,
Clintonville,
Marshfield,
Mosinee,
New London,
Oconto,
Spencer,
Wausau East 
Shawano Community High School         
Thursday, Dec 20, 2018
Meet  7:00PM  Sheboygan Falls  Valders High School
Gymnasium HS (All 3 Courts) Full Gym
 
       
Friday, Dec 28, 2018
Invitational  9:30AM  Away vs. Lourdes Academy,
Chippewa Falls,
Hartford Union,
Watertown,
West Bend West,
Racine Park,
Tomahawk,
Fond du Lac,
Oshkosh N/W/L,
Neenah,
Menasha,
Antigo,
Mosinee,
Slinger,
Germantown,
West De Pere,
Stevens Point Area,
Cedarburg,
Edgar,
Pittsville,
Sun Prairie,
Amherst,
Ashwaubenon,
Berlin,
Bonduel,
Campbellsport,
Chilton High School,
Coleman,
Elcho,
Grafton,
Green Bay Preble,
Green Bay West,
Hortonville,
Laconia,
Lomira,
Mineral Point,
Mishicot,
Monona Grove,
North Fond du Lac,
Omro,
Peshtigo,
Random Lake,
Ripon,
Sturgeon Bay,
Laona-Wabeno,
Waupaca,
Wautoma,
West Allis Nathan Hale,
Manitowoc Lincoln,
Belleville,
Deerfield,
Illiana Christian,
Lomira 
Kolf Sports Center Field House         
Saturday, Dec 29, 2018
Invitational  9:30AM  Away vs. Lourdes Academy,
Amherst,
Antigo,
Ashwaubenon,
Belleville,
Berlin,
Bonduel,
Campbellsport,
Cedarburg,
Chilton High School,
Chippewa Falls,
Coleman,
Deerfield,
Edgar,
Elcho,
Fond du Lac,
Germantown,
Grafton,
Green Bay Preble,
Green Bay West,
Hartford Union,
Hortonville,
Illiana Christian,
Laconia,
Laona-Wabeno,
Lomira,
Manitowoc Lutheran,
Menasha,
Mineral Point,
Mishicot,
Monona Grove,
Mosinee,
Neenah,
North Fond du Lac,
Omro,
Oshkosh N/W/L,
Peshtigo,
Pittsville,
Racine Park,
Random Lake,
Ripon,
Slinger,
Stevens Point Area,
Sturgeon Bay,
Sun Prairie,
Tomahawk,
Watertown,
Waupaca,
Wautoma,
West Allis Nathan Hale,
West Bend West,
West De Pere 
Kolf Sports Center Field House         
Saturday, Jan 5, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Cedar Grove-Belgium,
Brillion,
Cambridge,
Campbellsport,
Deerfield,
Dodgeland,
Horicon,
Lomira,
Marshall,
Mayville,
Mishicot,
Oostburg,
Sheboygan Falls,
Sheboygan South,
Shiocton,
Southern Door,
Wauwatosa West 
Cedar Grove Belgium HS         
Tuesday, Jan 8, 2019
Meet  7:00PM  Brillion  Valders High School
Gymnasium HS (All 3 Courts) Full Gym
 
       
Saturday, Jan 12, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Milwaukee Hamilton  Milwaukee Hamilton         
Weigh-Ins at 7:30.
Tuesday, Jan 22, 2019
Meet  7:00PM  Away vs. Kiel  Kiel High School         
Saturday, Feb 2, 2019
Conference Meet  8:00AM  Brillion,
Chilton-Hilbert,
Kiel,
New Holstein,
Sheboygan Falls,
Two Rivers 
Valders High School
Gymnasium HS (All 3 Courts) Full Gym
 
       
Saturday, Feb 9, 2019
Regional  9:00AM  Brillion,
Denmark,
Luxemburg-Casco,
Sturgeon Bay/Sevastopol,
Two Rivers,
Wrightstown 
Valders High School
Gymnasium HS (All 3 Courts) Full Gym
 
       
Saturday, Feb 16, 2019
Sectional  TBD  Away vs. TBD,
TBD 
         
Thursday, Feb 21, 2019
State  TBD  Away vs. TBD,
TBD 
Kohl Center, Madison         
Friday, Feb 22, 2019
State  TBD  Away vs. TBD,
TBD 
Kohl Center, Madison         
Saturday, Feb 23, 2019
State  TBD  Away vs. TBD,
TBD 
Kohl Center, Madison